FC Honka sai luopua kärkipaikastaan nopeasti – KuPS tarvitsi
FC Honka hakee nousua kolmen joukkoon | Urheilu - Länsiväylä
Nyt joukkue sai sen, mitä ansaitsi. – Meillä ei ole ollut tuuriakaan edellisissä peleissä. Tällä kertaa pallo pomppi vähän meille, kun Honka (Lucas Kaufmannin ylärimalaukaus toisen jalkson alussa) ei saanut omasta paikastaan sisään, huomautti Kankkunen ja jatkoi: – Niinhän siinä usein käy, että jos et itse tee, niin kaveri tekee. KTP:ssa ei aiota vilkuilla Oulun suuntaan, miten se selviää kolmesta viimeisestä ottelustaan (se vihoviimeinen on tosin keskinäinen kamppailu lokakuun viimeisenä päivänä).
Sieltä vasenjalkaisen ghanalaisen oli hyvä tällätä KTP:n johto-osuma Hongan maalin yläpesään. Agyiri tuli vaihtoon 82. minuutilla ja otti vastaan yleisön suosionosoitukset. Maalit: 63 min. 1–0 Thomas Agyiri: Rico Finnäsin keskitys vasemmalta tavoitti Agyirin rangaistualueen oikeassa kulmassa. Ghanalaisen tarkka laukaus painui ylärimaa hipoen vasempaan takanurkkaan. 75 min. 2–0 Juan Esnáider: Asier Arranzin kulmapotku vasemmalta tavoitti Esnáiderin takatolpalla, ja espanjalaisen pusku meni pienestä tilasta Honka-pelaajan kautta verkoon. Kokoonpanot, KTP: Anton Lepola; Matias Paavola, Michael Ogungbaro (varoitus), Mohamadou Sissoko, Paavo Voutilainen, Rico Finnäs; Thomas Agyiri (82. Ian Ggarrett), Niko Leinonen (62.
– Meidän ei tarvitse laskea mitään! Meidän pitää vain voittaa. Ja sitten katsotaan, mihin se riittää, Teemu Kankkunen totesi. KTP oli Honka-pelissä liikkeellä hieman poikkeuksellisella kokoonpanolla. Vakiomiehistöstä olivat poissa lähinnä vammojen takia Aleksi Tarvonen, Johannes Laaksonen ja Antti Mäkijärvi. Yhteistyöseura Peli-Karhujen matkassa Myllykoskella olivat samaan aikaan Matias Tamminen ja Juuso Anttila. Thomas Agyiri pelasi poikkeuksellisella paikalla kenttäryhmityksessä oikealla.
Unelmaveikkausliiga - FutisForum2
FC Haka Mariehamn elää | Profile - Endometriosis Australia
(suora lähetys!!) FC Honka Haka elää live 16 lokakuuta 2022
näin Veikkausliigan pomo selittää surkeita yleisömääriä
Anton Eerola), David Ramadingaye, Asier Arranz (varoitus); Juan Asnáider. Honka: Tim Murray; Dani Hatakka, Tapio Heikkilä (varoitus), Henri Aalto; Nasiru Banahene (78. Darren Smith), Jerry Voutilainen, Izunna Uzochukwu (varoitus, 68. Demba Savage), Edmund Arko-Mensah (varoitus); Otso Koskinen, Luis Henrique (78. Timo Katajamäki), Lucas Kaufmann.
Aamuvirkku Honka tyrmäsi Maarianhaminassa | Urheilu
Konkarihyökkääjä Macoumba Kandji jättää FC Hongan
Uutiset: Tapahtumat - FC Honka ry
Kärkipaikka vaihtui Veikkausliigassa – HIFK:n unelma elää vielä